top of page

Lavanta Yağı Özellikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 20 Haz 2022

Değerli ve özel bitkilerden biri olan lavanta, ülkemizde birkaç türünü barındırmaktadır. Yaz aylarında toplanan ve yağı çıkarılan lavanta, bu haliyle oldukça sevilir. Lavanta uçucu yağı psikolojik ve fiziksel olarak muhteşem etkilere sahiptir. Aromaterapi alanının vazgeçilmez yağlardından biri olan lavanta yağı ile ister masaj yapabilir isterseniz cilt bakımı yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanımları dışında lavanta yağını sadece koklamak bile yeterli olacaktır. Stres ve gerginlik durumları lavantayı koklamakla ortadan kaldırılabilir. Lavantanın etkilerinden tümüyle faydalanabilmek için organik lavanta yağı olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ürünün yan etkileriyle karşılaşabilir ve kendinize yarardan çok zarar verebilirsiniz. Lavanta yağının güzel kokusu sayesinde vücudunuzda oluşan kötü koku ve ter kokularını önleyebilirsiniz. Dilerseniz, içeriğinde hiçbir kimyasal barındırmayan tamamen doğal deodorantımıza göz atabilirsiniz.


Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Antistres özelliği sayesinde lavanta yağı ile stres, gerginlik ve sinir bozukluğu durumlarından kolaylıkla uzaklaşmak mümkündür.

Lavanta yağı buhurdanlık üzerinde de kullanılabilir. Birkaç damla damlatarak evinizin enerjisini tümüyle pozitife çevirebilirsiniz.

• Her gün düzenli olarak lavanta yağı ile masaj yapabilir ve kas, eklem ağrılarını hafifletebilirsiniz.

• Uyku düzensizliğini tersine çevirme konusunda lavanta yağı birebirdir. Yastığa lavanta yağı damlatarak rahat bir uyku çekebilirsiniz.

• Lavanta yağı solunum yolu rahatsızlıklarına ve alerji dolayısıyla tıkanan nefesi açmaya oldukça yardımcı olur.

Lavanta yağı cilt problemlerine de son derece iyi gelir. Özellikle kuruluk yaşandığında lavanta yağına başvurabilirsiniz. Dudak, topuk, dirsek gibi sürekli kuruyan bölgelerin bakımı bu yağ ile rahatlıkla yapılabilir.

• Ayrıca, sivilce, akne, siyah nokta, komedon oluşumu gibi cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Lavanta yağını sadece yüz bölgesinde değil vücudunuzun her yerinde korkmadan kullanabilirsiniz.

• Günlük yaşamda lavanta yağına yer vermelisiniz. Anlık yaşanan mide bulantısı, baş ağrısı gibi ataklarda lavanta yağını koklamak vücudunuzu sakinleştirecek ve bulantı, ağrı gibi sorunları en aza indirgeyecektir.

Lavanta yağı bebekler için de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ancak uçucu bir yağ olması nedeniyle bebek cildinde kullanırken ekstra dikkatli olmak ve baz yağ ile karıştırmak gerekiyor.

• Lavanta yağı ile özellikle küçük çocuklarda yaşanan bit problemine doğal bir çözüm sağlayabilirsiniz. Bit, sirke gibi saç derisinde oluşan sorunları yok eder.

• Bunun yanı sıra, lavanta yağı ile her türlü kaşıntı yapan problemleri önleyebilirsiniz. Örneğin; alerji, sedef, egzama kaynaklı kaşıntı sorunlarında oldukça iyi bir çözüm olabiliyor. Cilt ya da saç fark etmeksizin kaşıntı olan bölgeye sürebilirsiniz.


• Lavanta yağı saçta sadece kaşıntıyı önlemiyor. Saç dökülmesi, saç kırıkları gibi sorunların iyileşmesi için ön ayak olurken saçların sağlıklı uzamasına da katkıda bulunuyor.

• Sinekleri kendinden uzaklaştırmayı başaran bir yağ olan lavanta yağı ile yaz aylarının baş belası sivri sineklerden kurtulabilirsiniz. Sivrisinek savar spreyimizi gün içerisinde vücudunuzun açık kalan yerlerinde kullanabilir ve sineklerin size yaklaşmasını engelleyebilirsiniz.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page