top of page

Karanfil Yağı Özellikleri Nelerdir?

Karanfil bitkisinin distile edilmesi yöntemiyle elde edilen karanfil yağı, bu yönüyle uçucu yağlar sınıfına girer. Ancak kimi zaman, maserasyon yöntemiyle de elde edilmiş, sabit sayılabilecek karanfil yağları da karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden satın aldığınız karanfil yağının saf karanfil yağı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca, uçucu yağlar esans yağlar ile karıştırılmamalıdır. Karanfil yağı faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Karanfil uçucu yağı genellikle ağız bakımıyla entegre edilmiş, ağız sağlığı ve hijyeni konusuyla ön plana geçmiştir. Karanfil yağının ağız sağlığı konusundaki başarıları göz ardı edilemez. Ancak, sadece ağız bakımı değil birçok konuda oldukça faydalı bir yağdır. Çok eski yıllardan beri tıp alanında da sıklıkla kullanılan karanfil yağı, özellikle Çin alternatif tıpta bugün bile hala kullanılmaktadır. Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum ve potasyumun yanı sıra yüksek miktarda A, C vitaminleri, antioksidan ve antiseptik bileşenler içermektedir. Ayrıca, karanfil yağı afrodizyak etkisine sahiptir. Böylece karanfil yağı cinselliğe faydaları da bulunmaktadır.


Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir?

· Karanfil yağı diş etine faydalarının yanı sıra dişlerin kendi sağlığına da etki eder. Dişlerin beyazlamasını ve lekelerden arınmasına yardımcı olur. Ağrıyan diş üzerine pamuk yardımıyla bastırıldığında ağrıyı hafifleten karanfil yağı genellikle, bir bardak içme suyuna iki, üç damla damlatılıp gargara şeklinde kullanılır.

· Saç bakımının da olmazsa olmazlarından karanfil yağı, sabit bir yağ ile karıştırılıp saça maske olarak uygulanabilir. Bu sayede saç dökülmeleri ve yıpranmalarının önüne geçebilirsiniz ve karanfil yağının saça faydasını da görebilirsiniz.

· Depresyon, stres, sinir gibi problemler için kıyafetlerinizin yaka uçlarına karanfil yağı damlatarak sakinleşmeyi sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, karanfil yağı baz yağ ile karıştırılıp burun kenarlarına sürüldüğünde hafızayı tazeler, nefes yollarını açar ve stres durumlarına iyi gelir.

· Sivilce, akne gibi problemlere karşı iyi gelen karanfil yağı cilde faydaları da bulunuyor. Yine bir baz ile karıştırılıp tüm yüze ya da vücuda uygulanabilir. Karanfil yağının doğrudan kullanılması yanlış olacaktır. Çünkü, hiçbir uçucu yağ cilde direkt olarak uygulanmamalıdır. Aksi takdirde iyi etkilerinden çok kötü etkilerini gösterecektir.

· Karanfil yağı dikkat çekici, keskin kokusu ve içerdiği antiseptik özellikler sayesinde kötü koku oluşumunu da engeller. Kimyasal içerikli deodorantlar yerine, doğaya zarar vermeyen, tamamen bitkisel içerikler ve karanfil yağı barındıran doğal deodorantımızı mutlaka incelemelisiniz.

· Duş sonrası nemlendirici ve tazeleyici içerik kullanmak isteyenler, karanfil yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımını kullanabilirler.


· Karanfil yağı, masaj yağlarının içerisine katılarak da kullanılabiliyor. Aromaterapi masaj alanında özellikle fındık yağı ve karanfil yağı karışımı sıklıkla kullanılır.

· Bağırsak ve midede biriken gazların atılmasına yardımcı olan karanfil yağı, bu özelliği sayesinde şişkinlik gibi durumlara el koyar. Mide bulantısı şikayetlerine de iyi gelen karanfil yağı, vücut ağrıları, kas ağrısı, baş ağrısı gibi sorunları da ortadan kaldırabilir. Son derece şifalı ve kıymetli bir yağ olan karanfil yağı, organik sertifikalı markalardan temin edilmelidir. Sahte üretim yapılmış karanfil yağlarında hiçbir fayda aramamak gerekmektedir.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page