top of page

Balmumu Özellikleri Nelerdir?

Balmumu, olgunlaşmamış genç arıların salgıladığı, hava ile temas ettiğinde yoğunlaşan bir bal sıvısıdır. Açık sarı renginde olan balmumu, normal şartlarda bildiğimiz bal ile aynı durumdadır. Ancak, oksijen ile temas eden bu bal oldukça katılaşabilen bir ürün olduğu için mum kıvamını alır. Bu nedenle adına balmumu denmektedir. İçeriğinde son derece faydalı bileşenler barındıran balmumu, yaklaşık 300 farklı özelliğe sahiptir. Balmumunun sıklıkla üretildiği yerler; Orta Amerika, Güney Amerika ve Afrika’dır. Satın alınan balmumunun organik balmumu olup olmadığını onu yakarak anlayabilirsiniz. Doğal balmumu yanabilen bir ürün olduğu için en kolay test etme yöntemi bu şekildedir. Kozmetik için balmumu vazgeçilmez ürünler arasındadır. Doğal kozmetik sektöründe balmumu, bağlayıcı ürün olarak sıklıkla kullanılır. Birçok ürünün içerisinde yerini alabilen balmumu, sıvı bir ürünün daha katı ya da yoğun hale gelmesini sağlayabilir. Satın aldığınız ya da alacağınız bu üründe organik sertifikalı balmumu ibaresinin mutlaka yer almasına dikkat etmelisiniz. Balmumu çeşitleri arasında renkli balmumu ve kokulu balmumu da yer almaktadır. Renkli balmumu, kullanılan kozmetik ürününe farklı bir renk katmak için kullanılabilir. Kokulu balmumu ise eritildiğinde ya da yakıldığında ortama hoş bir koku sağlayabilir.


Balmumunun Faydaları Nelerdir?


• Balmumu, cilt için iyi bir nemlendiricidir. Doğal bir bal türü olan balmumu, cilt üzerindeki kuruluğa karşı yüksek koruma sağlar.

• Genellikle pişik, sedef ve egzama hastalıklarında balmumu kullanılır.


Bu türlerde hastalıklar için şifa verici özelliklere sahip tabiat merhemimizi kullanabilirsiniz.

• İçeriğinde yüksek miktarda A vitamini barındıran balmumu, yaşlanma karşıtı bakım da yapar. İnce kırışık görünümünü azaltmaya yardımcı olan balmumu ile kolajen desteği sağlamak mümkündür.

• Havadaki nemi çekmeye yarayan balmumu, ortam kokulandırılmasında kullanılarak havanın temizlenmesini sağlarken nefes almayı da kolaylaştırır.

• Balmumu, nemi hapseden bir ürün olduğu için saç ya da cilt üzerine uygulandığında cildin ya da saçın kurumaması için çalışır.

• Saç derisine verdiği nem bombası etkisi sayesinde balmumu, saç dökülmelerine karşı da son derece iyi gelir.

• Saç köklerine nem sağladığı için köklerin sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.

• Güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan balmumu, cilt üzerinde oluşan sivilce, akne problemlerine çok iyi gelir.

• Balmumu arıların ürettiği doğal bir baldır aslında. Bu nedenle tüketilebilen bir üründür. Balmumu düzenli bir şekilde tüketildiğinde kolesterole karşı iyi gelirken karaciğer yağlanmasının da önüne geçmeye yardımcı olur.

• Erkekler balmumunu bıyık, saç ya da kaş şekillendirme amacıyla rahatlıkla kullanabilir. Böylelikle erkekler de doğal kozmetiği rutinine ekleyebilir.

• Balmumu, solunum yolu rahatsızlıklarına oldukça iyi gelir. Öksürük, astım, alerjik nezle gibi birçok hastalık balmumu sayesinde


geçirilebilir. Güçlü nem sağlaması sayesinde balmumu, solunum yolunu nemlendirerek yumuşatır.

• Balmumu, odaklanma sorunu yaşayan kişiler için de iyi bir seçenektir. Özellikle meditasyon ya da yoga yapanlar balmumunu rutinlerinde kullanırlar. Çalışırken odaklanamayan kişiler düzenli olarak balmumu kullanarak konsantrasyon seviyelerini arttırabilirler.

• Balmumu doğal ışık sağlayıcı bir üründür. Işıksız ortamlarda dalgalanma yaratmadan ışık yayılmasını sağlar. Kokulu balmumundan elde edilen mumları bu yönde kullanarak hem doğal ışık hem de doğal koku elde edebilirsiniz.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page